کابل-شبکه

از مهم‌ترین عناصر در شبکه‌های کامپیوتری، کابل شبکه است. از کابل‌های شبکه در انتقال بین اطلاعات بین رایانه‌ها، روترها و حتی سوئیچ شبکه استفاده می‌شود. کابل‌ها رسانه‌ای هستند که در اصل داده‌ها از طریق آن‌ها، جریان می‌یابند.

در واقع کابل‌های شبکه شبیه کابل تلفن هستند و سیم بیشتری دارند. هر دو کابل شکل و دوشاخه مشابهی دارند، اما کابل ارتباطی شبکه دارای 8 سیم است، درحالی‌که کابل‌های تلفن دارای 4 سیم هستند و به‌این‌ترتیب از اهمیت و علاقه زیادی برخوردار هستند. انواع مختلفی از کابل‌های شبکه (اترنت) وجود دارد که باتوجه‌به گستردگی از آن‌ها استفاده می‌شود. اگر درباره کابل شبکه؛ انواع آن و کاربردهای کابل‌ها اطلاعات کمی دارید، این مقاله  به شما کمک می‌کند تادانش خوب و به روزی در این زمینه کسب کنید.

در این مقاله از سیم ناب قصد داریم به معرفی کابل شبکه، انواع آن، نحوه استفاده (به ساختار و توپولوژی معماری کلی سیستم بستگی دارد) بپردازیم.

کابل شبکه چیست؟

کابل‌های شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شوند که اطلاعات یک دستگاه شبکه را به دستگاه دیگری برای برقراری ارتباط منتقل می‌کند. کابل‌های شبکه اغلب برای اتصال چندین دستگاه به یکدیگر مانند رایانه‌ها و چاپگرها استفاده می‌شود.

نحوه تشکیل کابل‌های ارتباطی شبکه:

کابل‌های اترنت به دو شکل اصلی تولید می‌شوند:

کابل‌های اترنت جامد دارای عملکرد و محافظت بهتری در برابر تداخل الکتریکی هستند. آنها همچنین معمولاً در شبکه‌های تجاری، سیم‌کشی در داخل دیوارهای اداری و یا در زیر کف آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

کابل‌های اترنت رشته‌ای، مستعد ترک‌ها و شکستگی‌های فیزیکی هستند در نتیجه اغلب برای مسافران یا راه‌اندازی شبکه‌های خانگی مناسب‌تر هستند.

انواع کابل شبکه و کاربرد آن‌ها:

به‌طورکلی در دنیای شبکه انواع کابل شبکه داریم که به سه نوع تقسیم می‌شود: کواکسیال، فیبر نوری و زوج به هم تابیده

کابل‌های شبکه از نوع زوج به هم تابیده انواع مختلف و متداولی دارند، از جمله: Cat 5، Cat 5e، Cat 6، Cat 6a، Cat7 همگی دارای عملکرد مختلفی هستند. این کابل‌های شبکه برای اتصال انواع عناصر شبکه از سوئیچ‌های اترنت و روترهای اترنت به رایانه‌ها، سرورها و سایر موارد شبکه استفاده می‌شوند؛ بنابراین شناخت و آشنایی کاملاً برای خرید یا انتخاب این نوع از کابل‌ها، ضروری است.

کابل-شبکه

در نظر داشته باشید انتخاب نوع مناسب کابل‌های شبکه به عواملی چون: ساختار و توپولوژی و اینکه از چه پروتکلی استفاده می‌شود، بستگی دارد. شناخت انواع کابل شبکه به شما کمک می‌کند تا شبکه موردنظر و موفقی راه‌اندازی کنید.

کابل‌های اترنت از یک یا چند استاندارد صنعتی از جمله رده 5 و رده 6 پشتیبانی می‌کنند. بیشتر تکنسین‌ها این استانداردها را به ترتیب CAT5 و CAT6 می‌نامند. به همین دلیل، بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین که کابل‌های شبکه را می‌فروشند از این زبان مخفف نیز استفاده می‌کنند.

انواع کابل‌های مختلف برای اترنت و دیگر برنامه‌های مخابراتی و شبکه در دسترس هستند. این کابل‌های شبکه معمولاً با دسته‌بندی کابل‌های مختلف توصیف می‌شوند، به‌عنوان‌مثال. کابل‌های Cat 5،  Cat 6، Cat 7 و Cat 8 و غیره که اغلب توسط TIA (انجمن صنایع مخابراتی) به رسمیت شناخته و در زیر خلاصه می‌شوند:

1.کابل Cat1

این مورد از کابل‌های شبکه توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است و برای استفاده شبکه‌های کامپیوتری مناسب نمی‌باشد. این کابل مناسب سیم‌کشی است که برای سیم‌کشی استاندارد تلفن (POTS) یا برای ISDN استفاده می‌شود.

کابل شبکه Cat 1 دارای حداکثر سرعت 1 مگابایت بر ثانیه است و اغلب برای تلفن‌های داخلی (سیم تلفن) مورداستفاده است.

2. کابل Cat2

این مورد توسط TIA/EIA شناسایی نشده است. این کابل برای شبکه‌های حلقه توکن (Token Ring) و توانایی انتقال دادة این کابل حداکثر 4 Mbps است که متأسفانه امروزه استفاده از این کابل شبکه CAT2 رایج نیست و نهایتاً در سیستم‌های تلفنی قدیمی دیده می‌شود.

کابل-شبکه-cat

3. کابل Cat3

این نوع کابل شبکه از 4 جفت سیم مسی تابیده شده تشکیل‌یافته و در TIA/EIA-568-B تعریف شده است. برای شبکه‌های داده با استفاده از فرکانس تا 16 مگاهرتز استفاده می‌شود. برای استفاده در شبکه‌های اترنت 10 مگابیت بر ثانیه (100Base-T) محبوب بود، اما اکنون با کابل Cat-5 جایگزین شده است.

از کابل‌های ارتباطی Cat3 می‌توانستند فواصل طولانی 100 متر را کابل‌کشی کنند.

4.کابل Cat4

این کابل توسط TIA/EIA شناسایی نشده است. بااین‌حال می‌توان از آن برای شبکه‌هایی که فرکانس‌های تا 20 مگاهرتز را حمل می‌کنند، استفاده کرد. اغلب در شبکه‌های حلقه توکن 16 مگابیت بر ثانیه جواب می‌دهد که امروزه استفاده از آن متداول و رایج نیست.

5. کابل Cat5

این کابل شبکه Cat5  در ساختار خود 4 جفت سیم مسی تابیده شده دارد که با جک RJ45 همراه است و توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این کابل شبکه‌ای است که به طور گسترده برای شبکه‌های 100Base-T و 1000Base-T استفاده می‌شود، زیرا عملکردی را برای اجازه دادن به داده‌ها با سرعت 100 مگابیت در ثانیه و کمی بیشتر (125 مگاهرتز برای 1000Base-T) اترنت ارائه می‌دهد.

این کابل سرعت و پهنای بالاتری نسبت به کابل‌های Cat 3  و Cat 4 پشتیبانی می‌کند و برای شبکه‌های Token ring، Ethernet  و Fast Ethernet به کار می‌روند.

کابل Cat 5 جایگزین نسخه Cat 3 شده است و برای چندین سال به استاندارد کابل‌کشی اترنت مفید است. کابل Cat 5 از جفت‌های پیچ‌خورده برای جلوگیری از تداخل داخلی، XT و همچنین تداخل با سیم‌های خارجی، AXT استفاده می‌کند.

این کابل‌های ارتباطی با استاندارد دیگری به نام Cat5e نیز شناخته می‌شوند که پسوند e به معنی Enhanced است. کابل Cat5e توانایی انتقال داده تا 1000 Mbps (1Gbps) را دارد و فرکانس 100 مگاهرتز را پشتیبانی می‌کند.

6.کابل Cat6

این کابل در TIA/EIA-568-B تعریف شده است، بهبود قابل‌توجهی در عملکرد نسبت به Cat5 ارائه می‌دهد. در طول ساخت، کابل‌های Cat 6 محکم‌تر از Cat 5 هستند و اغلب دارای یک فویل بیرونی یا محافظ بافته هستند.

محافظ از جفت سیم‌های پیچ‌خورده داخل کابل اترنت محافظت می‌کند و باعث جلوگیری از ایجاد نویز می‌شود. کابل‌های Cat-6 می‌توانند از لحاظ فنی تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کنند، اما فقط تا 55 متر می‌توانند این کار را انجام دهند.

کابل-Cat6

از انواع کابل‌های شبکه موجود در مجموعه سیم ناب به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

7.کابل کواکسیال:

این کابل‌ها به نام ” هم محور ” نیز شناخته می‌شوند. کابل کواکسیال به دلیل هزینه نصب و نگهداری بالا، افت سیگنال در فواصل طولانی، دارای درگاه‌های نامناسب باعث کاهش استفاده و محبوبیت این کابل‌ها شده است. البته این کابل دارای مزایایی چون مقاومت بالا در برابر نویز و پهنای باند بالا است.

8.کابل‌های فیبر نوری:

از انواع کابل شبکه به کابل فیبر نوری می‌توان اشاره کرد که به دودسته تک حالتی ( Single mode) و چندحالته ( Multi mode) تقسیم‌بندی می‌شوند. این کابل‌ها غالباً گران‌قیمت و دارای شبکه‌های پر سرعتی هستند. از دیگر مزایای این کابل‌ها به انتقال داده‌ها در مسافت طولانی، زیرساخت‌های مخابراتی می‌توان اشاره کرد و همچنین برای اتصال شبکه‌های LAN بسیار مفید هستند.

کابل-فیبر-نوری

شناسایی رنگ کابل شبکه و کاربرد آن‌ها:

رنگ‌های اصلی کابل اترنت:

  • قهوه‌ای: به‌عنوان کابل کمکی استفاده می‌شود.
  • نارنجی: دریافت داده‌ها
  •  آبی: ردوبدل کردن انتقال صدا
  •  سبز: ارسال سیگنال

رنگ‌بندی کابل‌های شبکه در سوکت‌ها کاربرد بسیار زیادی دارد.

از این مدل کابل برای ارتباط دو پایانه استفاده می‌شود دو دستگاه شبیه به هم :

  • روتر به روتر
  • سوئیچ به سوئیچ
  • هاب به هاب
  • کامپیوتر به کامپیوتر

بهترین کابل اترنت برای شما کدام است؟

انتخاب نوع مناسب کابل اترنت می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد داشته باشد، اما با وجود گزینه‌های مختلف، تشخیص اینکه کدام کابل اترنت برای شما مناسب است دشوار است.

مجموعه سیم ناب برای انتخاب و تصمیم‌گیری راحت شما در نظر گرفته است؛ هنگام خرید کابل، ممکن است متوجه شوید که تقریباً همیشه به‌عنوان Cat-5، Cat6 یا موارد مشابه طبقه‌بندی می‌شوند.

یک قانون کلی این است که اعداد بالاتر نشان‌دهنده سرعت‌های سریع‌تر و فرکانس‌های بالاتر است که در مگاهرتز (MHz) اندازه‌گیری می‌شود. همان‌طور که در مورد اکثر فناوری‌ها وجود دارد، کابل‌های جدیدتر معمولاً از پهنای باند بالاتر پشتیبانی می‌کنند و بنابراین سرعت دانلود و اتصالات سریع‌تر را افزایش می‌دهند.

البته به‌خاطر داشته باشید که کابل‌های اترنت طولانی تر سرعت انتقال کمتری دارند. به همین دلیل است که کابل‌های اترنت دارای دو درجه‌بندی سرعت هستند، یکی در 10 تا 30 متر و دیگری در 100 متر. ازآنجایی‌که رتبه‌بندی 100 متر خارج از پروژه‌های بسیار بزرگ حرفه‌ای مهم نیست، پیشنهاد می‌کنیم فقط روی اعداد 10 تا 30 متری تمرکز کنید.

اگرچه این کابل‌ها در حال حاضر در مجموعه سیم ناب برای خرید در دسترس هستند، اما ممکن است متوجه شوید که برای استفاده معمولی در خانه بیش از حد هستند و بیش از حد مصرف می‌کنند. این استاندارد حداکثر فرکانس 2000 مگاهرتز و سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه در 30 متر را پاسخ می‌دهد. کابل‌های Cat 8 نسبت به سایر گزینه‌ها هزینه بیشتری دارند، اما این روزها مقرون‌به‌صرفه‌تر شده‌اند.

Cat 8 همچنین تنها کابلی است که آخرین استانداردهای IEEE (فرکانس 40 گیگابیت در ثانیه و 2000 مگاهرتز ذکر شده) را برآورده می‌کند که یکی از دلایلی است که علی‌رغم هزینه‌های بسیار بالاتر، انتخابی عالی برای محافظت در آینده است. به‌عنوان یک امتیاز اضافی، از آشفتگی کانکتور Cat 7 نیز عبور می‌کند.

هنگام خرید کابل شبکه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اولین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که نیازهای خود را تعیین کنید. در بیشتر موارد، وقتی صحبت از مصارف خانگی به میان می‌آید، کاربرد اصلی کابل شبکه، اتصال کامپیوتر شما به مودم یا روتر است تا بتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. اگر این‌طور است، کابل اترنت استاندارد Cat5 UTP انتخاب خوبی است. همچنین باید مطمئن شوید که طول مناسب کابل را انتخاب کرده‌اید. سعی کنید کوتاه‌ترین مورد ممکن را انتخاب کنید. هرچه کابل کوتاه‌تر باشد، سیگنال بهتری دارد.

مجموعه گسترده کابل‌های شبکه و لوازم جانبی www.simnab.com را برای یافتن محصولات مرتبط با شبکه از جمله انواع کابل و آداپتورها، آنتن‌ها، مبدل‌های رسانه و سایر لوازم جانبی را بررسی کنید و همچنین می‌توانید برای ثبت سفارش با شماره‌های این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

 

ترک نظر