کابل-دوربین

دوربین مداربسته برای هر کسب‌وکار و سازمانی ضروری است. انواع دوربین مداربسته در بازار وجود دارند. باید بر اساس مکان و کاربری، نوع مناسبی از دوربین مداربسته را انتخاب کرد. دوربین‌های مداربسته ویژگی‌ها، انواع و تنظیمات متفاوتی دارند. ازاین‌رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است.

سیستم نظارت تصویری که با نام سیستم دوربین مداربسته نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از لوازم الکترونیکی است که دارای قابلیت ثبت تصویر تعبیه شده است. به تصاویر ویدئویی یا سایر اطلاعات استخراج شده اجازه می‌دهد تا فشرده، ذخیره و از طریق شبکه‌های ارتباطی یا از طریق پیوندهای داده دیجیتال منتقل شوند. آن کابل‌ها معمولاً برای نظارت بر محیط‌ها استفاده می‌شوند.

کابل‌های دوربین‌های امنیتی می‌توانند یکی از سخت‌ترین بخش‌های راه‌اندازی یک سیستم نظارت باشند. نوع کابل دوربین امنیتی موردنیاز شما کاملاً به سیستمی که دارید و وظایفی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. اگر سیستم آنالوگ یا سیستم IP دارید، از انواع مختلفی از کابل‌ها استفاده خواهید کرد.

در این مقاله از سیم ناب، انواع کابل‌های دوربین مداربسته که اجزای مختلف یک سیستم نظارت تصویری معمولی را به هم متصل می‌کنند، با جزئیات توضیح داده می‌شوند.

کابل دوربین مداربسته

سیم و کابل دوربین مداربسته از اصلی ترین متعلقات مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته می باشد. سیم کشی دوربین ها باید با دقت بالایی انجام شود چرا که استفاده از سیم بی کیفیت یا نصب نادرست آن می تواند در دریافت تصویرِ با کیفیت ایجاد اختلال کند. این سیم کشی صحیح و با کیفیت اگر به درستی صورت نگیرد ممکن است باعث شود هزینه بالای خرید دوربین مداربسته کاملا بی فایده باشد.

کابل-دوربین-مدار-بسته

امروزه به دلیل افزایش درخواست و استفاده از دوربین های مداربسته و لوازم حفاظت و امنیت، استفاده از کابل‌های این دوربین‌ها نیز افزایش‌یافته است. جهت اتصال هر یک از دوربین‌های مداربسته به برق و اتصال آن‌ها به دستگاه ضبط تصویر از کابل استفاده می‌شود. این سیم و کابل‌ها به‌صورت زیر تولید می‌شوند:

 • کابل کوآکسیال دوربین مداربسته (کابل تصویر یا کابل RG59)
 • کابل ترکیبی دوربین مداربسته (کابل تصویر+کابل برق یا RG59+power)

مزایای استفاده از کابل دوربین مداربسته ترکیبی

 1. صرفه‌جویی در مصرف سیم و کابل
 2. قیمت مناسب‌تر و صرفه اقتصادی
 3. کابل‌کشی راحت‌تر
 4. نظم و تمیزی بیشتر پس از پایان کابل‌کشی
 5. کیفیت بالا‌تر

انواع کابل دوربین مداربسته

از مهم‌ترین تجهیزات بکار رفته در نصب دوربین مداربسته کابل‌های مختلفی هستند که برای اتصال تجهیزاتی مانند دوربین، دستگاه ضبط، نمایشگر و … از آنها استفاده می‌شود. به‌طورکلی کابل‌های مورداستفاده در سیستم‌های مداربسته شامل زیر است:

 1. کابل کواکسیال
 2. کابل شبکه
 3. کابل ترکیبی

 

برای مطالعه: کابل شبکه چیست و چه انواعی دارد ؟

 

کابل دوربین مداربسته آنالوگ

از کابل‌های کواکسیال برای انتقال تصویر در نصب دوربین مداربسته آنالوگ یا آنالوگ HD استفاده می‌شود. به‌طورکلی دو نوع کابل کواکسیال با نام‌های RG6 و RG59 نسبت به دیگر کابل‌ها رایج‌تر هستند. استفاده از کابل RG59 در کابل‌کشی دوربین مداربسته متداول‌تر است. کابل RG59 وظیفه انتقال تصاویر از دوربین مداربسته به دستگاه ضبط را بر عهده دارد. در ساختار این کابل یک جفت سیم هادی که با پوشش جداگانه از یکدیگر جدا شده‌اند وجود دارد.

کابل ترکیبی دوربین مداربسته

در میان انواع کابل‌های دوربین مداربسته نوعی کابل دوربین مداربسته آنالوگ وجود دارد که به کابل ترکیبی یا سیامی شناخته می‌شود. این کابل در واقع کابل‌های کواکسیالی هستند که مجموعه‌ای از سیم‌های برق به آن متصل شده است. این سیم‌های برق ممکن است از کابل کواکسیال به دلیل دوری منبع تغذیه از دستگاه، جدا شوند. رایج‌ترین کابل ترکیبی دوربین مداربسته کابل ترکیبی RG59  است. ویژگی‌های مشابه کابل کواکسیال دارد و برای کاهش میزان کابل‌کشی انتخاب مناسبی است.

استفاده از این نوع کابل منجر به کاهش هزینه‌ها و سهولت در کابل‌کشی دوربین‌ها می‌گردد. اما استفاده از این کابل معایبی نیز دارد. این کابل‌ها برای پروژه‌های که کابل‌کشی‌هایی با مسافت طولانی دارند مناسب نیستند. برد متوسط این کابل‌ها برای انتقال دیتا و جریان برق 60 تا 70 متر است.

کابل دوربین مداربسته شبکه

برخلاف تصور برخی از افراد برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه نیز از کابل استفاده می‌شود. برخی  بر این باورند که دوربین‌های IP به مفهوم دوربین بدون سیم و اتصالات فیزیکی است. درحالی‌که نوعی از دوربین‌های مداربسته شبکه وجود دارند که در آنها نیازی به سیم دوربین مداربسته نیست. آنها را با عنوان دوربین بیسیم یا وایرلس می‌توانید در بازار بیابید. کابل مورداستفاده در دوربین IP، کابل شبکه یا کابل اترنت نامیده می‌شود.

کابل شبکه انواع مختلفی داشته و نام‌گذاری آن به‌صورت CAT1, CAT2 …..CAT8 است. نوع رایج و مورداستفاده آنها در دوربین مداربسته کابل‌های CAT6 و CAT5 هستند. ساختار یک کابل شبکه شامل روکش خارجی از جنس PVC یا LSZH،4 رشته زوج سیم درهم‌تنیده، پوشش جداکننده جفت سیم‌های زوج، شیلد، فویل، سیم ارت، روکش PE، لایه محافظ است.

کابل-دوربین

برخی از ویژگی‌ها و نکات بهترین کابل دوربین مداربسته

 1. الزامات نرخ داده
 2. طول/فاصله
 3. بودجه
 4. ماهیت تجهیزات نظارت تصویری
 5. برندها
 6. ویژگی‌های امنیت داده‌ها

در نصب دوربین مداربسته انواع مختلفی از کابل ها (تصویر و برق) مورد استفاده قرار می گیرند. براساس این که دوربین شما دوربین مداربسته آنالوگ است یا تحت شبکه نوع کابل ها متفاوت خواهد بود. در سیستم های مداربسته آنالوگ کابل کواکسیال یا کواکسی برای انتقال داده و تصاویر دوربین مداربسته استفاده می شود.

در سیستم‌های تحت شبکه یا دیجیتال نیز از کابل شبکه استفاده می‌شود. هرکدام از این دو نوع کابل نیز در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

 • کابل Coaxial : کابل کواکسیال یا کابل تصویر دوربین مداربسته آنالوگ یک کابل الکتریکی است که سیگنال‌های فرکانس رادیویی را از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌کند.
 • کابل کواکسیال ترکیبی: این کابل‌ها نوعی از کابل کواکسیال است که کابل برق نیز به آن چسبیده است. این مزیت در این نوع کابل وجود دارد که فضای کمتری از درون داکت را می‌گیرد.
 • کابل Lan : کابل شبکه یا Lan کابلی است که در سیستم‌های تحت شبکه کاربرد دارد. در صورت وجود تکنولوژی POE با این کابل علاوه بر ارسال تصاویر، برق نیز انتقال می‌یابد.

در بسیاری از موارد چنانچه از سیم و کابل بی‌کیفیت استفاده کرده باشید پس از کابل‌کشی شاهد عدم وجود تصویر یا نویز‌هایی در تصویر خواهید بود. مهم‌ترین اصلی که در هنگام خرید کابل دوربین مداربسته باید به آن توجه کرد کیفیت محصول است. در انتخاب کابل دوربین به‌هیچ‌عنوان از کابل‌های بی‌نام‌ونشان استفاده نکنید و حتماً به مشخصات فنی محصول دقت نمایید.

در کابل‌های کواکسیال دو نوع اصلی وجود دارد، یکی با امپدانس 75 اهم (Ω) و دیگری با امپدانس 50 اهم است. کابل‌های 75 اهم بیشتر برای سیگنال‌های ویدئویی استفاده می‌شوند. در مقابل کابل‌های 50 اهم برای داده‌ها و ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شوند.

 • کابل RG-6 (RG6)
 • کابل RG-59 (RG59)

کابل کواکسیال RG-59 بهترین نوع کابل coaxial برای سیستم‌های دوربین مداربسته است. گرچه کابل RG-6 نیز می‌توانید مورداستفاده قرار دهید چرا که می‌تواند مسافت‌های طولانی تری از RG-59 را بدون ازبین‌رفتن سیگنال ویدئویی اجرا کند. اما مشکلی که وجود دارد این است که  این کابل ضخیم‌تر و محکم‌تر است در نتیجه کار با آن چندان راحت نیست.

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته کواکسیال

همان‌طور که گفته شد کابل coaxial از انواع کابل دوربین مداربسته است که نوع RG59 آن انتخاب مناسب‌تری برای این کاربری است. این کابل در فرکانس 50MHz دارای 2.2 dB تضعیف در هر 30 متر است. این مقدار باتوجه‌به  حداکثر طول کابل کواکسیال پیشنهادی از سمت مراجع به‌دست‌آمده است. با افزایش طول، از کیفیت سیگنال حمل شده در سیم کاسته می‌شود در نتیجه تصویر به‌صورت مطلوب به مقصد نخواهد رسید.

باتوجه‌به استانداردهای دوربین مداربسته این طول متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال برای دوربین‌های مداربسته AHD تا 200 متر را مطرح کرده‌اند. در دوربین‌های HDTVI و یا HDCVI این مسافت تا 500 متر افزایش داشته است.

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته دیجیتال نیز مانند سایر کابل‌ها به مرغوبیت کابل، شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد. علاوه بر این موضوع به POE بودن سیستم مداربسته به کاهش این مسافت حداکثری منجر خواهد شد. حداکثر طول کابل شبکه cat5 حدود 40 تا 50 متر بدون POE است. کیفیت کابل و شرایط اقلیمی می‌تواند مسافت را تا حداکثر 100 متر نیز افزایش دهد. در نظر داشته باشید تکنولوژی POE، تعداد LEDهای مادون‌قرمز حداکثر مسافت مؤثر 10 متر می‌تواند باشد. برای طول بیشتر استفاده از کابل شبکه cat5  توصیه نمی‌شود.

حداکثر طول سیم دوربین مداربسته دیجیتال با کابل cat5e متراژی حدود 70 تا 80 متر است. با وجود کابل cat6 نیز این مقدار به 100 متر افزایش می‌یابد. درصورتی‌که از کابل دوربین مداربسته cat6 SFTP استفاده می‌کنید حداکثر طول کابل دوربین به مقدار 130 تا 140 متر خواهد رسید.  برای مسافتی حدود 200 متر می‌توانید از کابل شبکه cat6 SFTP که دارای تست فلوک (Fuluk ) است، استفاده کنید.

سیم دوربین مداربسته

سیم دوربین مداربسته در مجموعه کابل دوربین قرار می‌گیرد و اغلب معادل یکدیگر از آن استفاده می‌شود. سیم دوربین مداربسته برای انتقال برق از منبع به دوربین مداربسته مورداستفاده قرار می‌گیرد. کابل برق مجموعه‌ای از یک یا چند هادی الکتریکی است. معمولاً توسط یک غلاف کلی به هم متصل شده‌اند و برای انتقال نیروی الکتریکی استفاده می‌شود.

سیم-دوربین-مدار-بسته

 • ایمنی:

آنها بسیار ایمن هستند زیرا ممکن است در زیرزمین دفن شوند یا از مسیر بالایی از ساختمان برای کابل‌کشی عبور کنند.

 • ارزان‌تر بودن:

کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند.

 • ماندگاری بالا

این کابل‌ها ممکن است به‌عنوان بخشی دائمی از سازه ساختمان ساخته شوند؛ بنابراین باید در مدت طولانی کار کنند. ازاین‌رو در درازمدت کابل ارزان‌تری محسوب می‌شوند.

شرکت سیم ناب

شرکت سیم ناب در حوزه تولید انواع کابل‌های دوربین، شبکه، آنتن و کابل مخابراتی پیشرو است. کیفیت محصولات سیم ناب تضمین شده است و می‌توانید از همین صفحه اقدام به تهیه محصولات این شرکت نمایید.

 

ترک نظر